Mezi vilami a zelení

Vila Hodkovičky má vše, co si lidé toužící po klidném městském bydlení mohou přát. Výhledy do korun vzrostlých stromů, komfort menšího bytového domu, vlastní garáž, zahradu a skvělou polohu. Stojí v klidné čtvrti s rozlehlými plochami zeleně a sporadickou zástavbou, zároveň však ve snadném dosahu pražského centra.
 

Podobu nové budovy navrhlo studio P6PA+Architects (stáhněte si PDF zde). Tvoří ji dvě vzájemně se doplňující části: dominantní sekce se čtvercovým půdorysem a 10 byty na pěti poschodích a subtilnější dvoupodlažní část ve tvaru obdélníku se 3 byty typu townhouse. Vila má vlastní, vzrostlými stromy částečně lemovanou zahradu. Každý z přízemních bytů tak doplní privátní zahrádka. Ke každému bytu lze zakoupit parkovací stání včetně sklepní kóje.

„Vila Hodkovičky zrcadlí naše motto „We think global, we stand local“. Tento projekt navržený mezinárodním týmem přináší nový trend v bydlení, tzv. city housing, který je fúzí rodinného bydlení a bytových jednotek v kompaktní zástavbě. Vila reflektuje aktuální dění na poli materiálů a přirozeně reaguje na kontext místa, spolu s – v Praze nebývalým – množstvím  zeleně v okolí. Při práci s hmotou jsme se snažili dosáhnout jednoduchého nadčasového designu. Byty jsou koncipovány tak, aby svou velikostí a dispozičním rozvržením nabídly nejvyšší možný standard bez zbytečných investic do špatně využitelných ploch. Velký důraz jsme kladli na pojetí vnitřních domovních prostor a propojení s exteriérem, protože věříme, že kultura bydlení nekončí dveřmi do bytu. Společné prostory, stejně jako bezprostřední okolí bytových jednotek (lobby, předzahrady, apod.), které významně formují komfort bydlení, jsou řešeny z citlivých materiálů v kombinaci s přírodními interiérovými a exteriérovými doplňky.

Součástí projektu je umělecká instalace vzorového bytu. Ten definuje volitelné standardy prodeje a ukazuje designová řešení z různých materiálů. Byt je koncipován jako freestyle s doplňky z 80. let minulého století, vše je autenticky sladěné s pouliční scénou z Brooklynu. Hudebně byt podkresluje retro hip-hop, na své si tak přijdou všechny generace.“

Martin Klejna, P6PA+Architects