Mezi vilami a zelení

Vila Hodkovičky má vše, co si lidé toužící po klidném městském bydlení mohou přát. Výhledy do korun vzrostlých stromů, komfort menšího bytového domu, vlastní garáž, zahradu a skvělou polohu. Stojí v klidné čtvrti s rozlehlými plochami zeleně a sporadickou zástavbou, zároveň však ve snadném dosahu pražského centra.
 

Podobu nové budovy navrhlo studio P6PA+Architects (stáhněte si PDF zde). Tvoří ji dvě vzájemně se doplňující části: dominantní sekce se čtvercovým půdorysem a 10 byty na pěti poschodích a subtilnější dvoupodlažní část ve tvaru obdélníku se 3 byty typu townhouse. Vila má vlastní, vzrostlými stromy částečně lemovanou zahradu. Každý z přízemních bytů tak doplní privátní zahrádka. V ceně každého bytu je sklepní kóje, rezidentům navíc poslouží i praktická umývárna pro kola a psy.

„Vila Hodkovičky zrcadlí naše motto „We think global, we stand local“. Tento projekt navržený mezinárodním týmem přináší nový trend v bydlení, tzv. city housing, který je fúzí rodinného bydlení a bytových jednotek v kompaktní zástavbě. Vila reflektuje aktuální dění na poli materiálů a přirozeně reaguje na kontext místa, spolu s – v Praze nebývalým – množstvím  zeleně v okolí. Při práci s hmotou jsme se snažili dosáhnout jednoduchého nadčasového designu. Byty jsou koncipovány tak, aby svou velikostí a dispozičním rozvržením nabídly nejvyšší možný standard bez zbytečných investic do špatně využitelných ploch. Velký důraz jsme kladli na pojetí vnitřních domovních prostor a propojení s exteriérem, protože věříme, že kultura bydlení nekončí dveřmi do bytu. Společné prostory, stejně jako bezprostřední okolí bytových jednotek (lobby, předzahrady, apod.), které významně formují komfort bydlení, jsou řešeny z citlivých materiálů v kombinaci s přírodními interiérovými a exteriérovými doplňky.

Součástí projektu je umělecká instalace vzorového bytu. Ten definuje volitelné standardy prodeje a ukazuje designová řešení z různých materiálů. Byt je koncipován jako freestyle s doplňky z 80. let minulého století, vše je autenticky sladěné s pouliční scénou z Brooklynu. Hudebně byt podkresluje retro hip-hop, na své si tak přijdou všechny generace.“

Martin Klejna, P6PA+Architects